Street art. Vandalizmus vagy városszépítő művészet? Szerencsére egyre többen az utóbbiként gondolnak rá, és már nem tekintik rongálásnak, ha egy kreatív „utcagyerek” például sajtot varázsol egy ronda közterületi áramszekrényből.
A street art nem keverendő össze a graffitikkel, amelyek leginkább csak falfirkák, egy-egy városi banda kézjegye a falakon, közlekedési eszközökön, elhagyott vagonokon. A street art egy kicsit más, magasabb művészi értéket hordozó műfaj, amelynek alkotói általában megrendelésre alkotnak leginkább azzal a céllal, hogy üres házfalakat, ipari létesítményeket díszítsenek szellemes, iróniával fűszerezett falfestményekkel, amelyek gyönyörködtetnek és elgondolkodtatnak is egyben.
A street art művészek szeretik másként megmutatni a városi környezet elemeit, interakcióba hozva azokat falfestményeikkel. Így válhatnak a járda repedéseiből kinövő fűcsomók vezérszurkolói pomponokká, egy szennyvízcsatorna kivezetője élménycsúszdává és a betonfal tövében található fa lombja rasztafrizurává.

boredpanda.com
Mi szeretjük a street artot, mert színt visznek a szürke városképbe, felvidítanak, bár biztos van, akit megbotránkoztatnak. Egy biztos: sosem hagynak hidegen. A street art izgalmas, innovatív stíluságazat: „vizuális izgatószer” a városlakók számára. Az pedig külön öröm számunkra, hogy a tejtermékek és kedvenc teheneink is megihlették már az urbánus képzőművészeket.
Görkorizó tehén Svájcból (newlyswissed.com)
Boci a Boci és Pipiből (steelcitystatic.wordpress.com)
Sajtra tátott kanális száj (urbanstreetvamp.com)
Betonhenger, amiből sajtkorong lett (behance.net)
![]() |
|
Áramszekrényből sajttömb (behance.net) | Dori the Giant alkotása: graffiti valódi sajtból (ufunk.net) |