A tehéntej elsősorban kalcium- és B-vitamin-tartalmának köszönhetően elengedhetetlen összetevője mindennapi étrendünknek. Tejet azonban nem fogyaszthatunk születésünktől fogva, hiszen magas fehérje-és ásványianyag-tartalma megterhelheti a gyermek veséjét és az emésztőrendszerét, továbbá az allergia kockázata is igen magas. Felmerül tehát a kérdés, hogy mikortól adhatunk gyermekünknek tehéntejet.
A szakértők egyöntetűen azt mondják, hogy egy éves korig szigorúan tilos! De három éves korig is inkább junior bébiital vagy tápszer javasolt a reggeli, illetve vacsora kiegészítéseként.
Ahol a családban nem fordult elő allergiás megbetegedés, ott másfél éves kortól forralva, fokozatosan szoktatva be lehet vezetni a tehéntejet a kisgyerek étrendjébe. Ha a gyermeknél nem tapasztalunk allergiás reakciókat, folyamatosan emelhetjük a tejadagot.
Egy másfél év alatti gyermek számára viszont csakis az anyatej (vagy annak hiányában a tápszer) tartalmazza optimális mennyiségben és minőségben azokat a tápanyagokat, amelyek nélkülözhetetlenek az ideg- és bélrendszer optimális működéséhez, valamint a fertőzésekkel szembeni védelemhez.
Az anyatej jótékony élettani hatása
Az anyatejjel a csecsemő fajazonos fehérjét kap. Idegen fehérjék (pl. a tehéntejben lévők) bevitele csecsemőkorban fokozza az allergiás megbetegedések arányát. Az anyatej fehérjéinek nagy része savófehérje, mégpedig alfa-laktalbumin, mely sokkal nagyobb tápértékű fehérje, mint az állati tej kevés savófehérjéje, a béta-laktalbumin.
Az anyatej a csecsemő számára elengedhetetlenül fontos tápanyagokat tartalmaz:
- Jelentős oligoszacharid- (egyszerű cukormolekula) és laktóztartalma fontos az agy fejlődése számára.
- Nagy koncentrációban tartalmazza a taurin nevű esszenciális aminosavat, amit a szervezet nem tud magától előállítani. A taurin ugyancsak döntő fontosságú az idegrendszer fejlődése szempontjából.
Az anyatej nagy mennyiségű immunglobulint (a szervezet által termelt ellenanyagokat) tartalmaz, amelyek kivédik a szervezetet fenyegető fertőzéseket. Az anyatej emellett számtalan antibakteriális hatású anyagot tartalmaz (komplement fehérje, lizozim, fehérvérsejtek). Ezek miatt lesznek a szoptatott csecsemők ritkábban betegek, illetve rövidebb idő alatt meggyógyulnak, tüneteik enyhébbek.
Az anyatej lebontása gyorsabb, sokkal könnyebben emészthető. Emiatt nem terheli meg a baba éretlen gyomor- és bélrendszerét, és így egészségesebb a csecsemő számára.
Az anyatejes táplálás csökkenti a következő betegségek kialakulását: hasmenéses betegségek, középfülgyulladás, alsó légúti fertőzések, vérmérgezés, húgyúti fertőzések, bakteriális agyhártyagyulladás, allergiás megbetegedések, asztma.
Nem kérdés tehát, hogy az első években az anyatej elsőbbséget élvez a tehéntejjel szemben, amely legkésőbb 3 éves kor után végképp átveszi az őt megillető helyet a gyermekek egészséges fejlődésében.