Ha lelki szemeid előtt máris egy szerelmes levelibéka és szarvasmarha párost látsz, akkor sajnos, el kell, szomorítsalak. Egyetlen békának sem kell egy tehénhez fordulnia, ha fehér alapon fekete foltos bőrt szeretne. A természet elintézte ezt nekik: megteremtette a különleges, bocimintás tejbékát (Phrynohyas resnitrifix).
Őszintén szólva, nem vagyok nagy hüllőrajongó, de a tejbéka név hallatára felkaptam a fejem. Tejet iszik? Iható a teje? Van teje? Mitől tejes ez a béka? Persze, a leginkább egyértelmű összefüggésre, ami a tej és a béka színe között van, nem gondoltam. Csak miután rákerestem a neten, fedeztem fel, hogy ez az Amazonas környékén élő béka bizony vérbeli hüllő – vagyis a tehénhez nincs köze –, nevét pedig a mintázatáról kapta. A kis tejbékák bőre ugyanis fehér, amit feketés-barnás foltok tarkítanak. Ennyiben hasonlítanak csak a tehenekre.
A mintáján kívül egy dolog közös még a tejbékában és a bocikban: szelíd, nyugodt természetűek. Azonban kérődző „bőrrokonaival” ellentétben a tejbéka képes nagyon nagyot ugrani, úgyhogy vigyázni kell, nyitva ne hagyjuk a terráriumot.
Ha megtetszett ez a valóban elegáns külsejű béka, akár haza is viheted, ugyanis a tejbéka Magyarországi kisállat-kereskedésekben is kapható.
Tartása egyszerű. Akvaterráriumot igényelnek. A lényeg, hogy szárazföldi területet és kisebb medencét is biztosítsunk nekik. Szeretnek mászkálni, ezért ágakkal, trópusi növényekkel díszíthetjük a terráriumot. A nappali hőmérséklet 26–28 °C fok legyen, de éjszaka se süllyedjen 22 °C fok alá. Párás környezetet igényelnek, ezért permetezzük be naponta 1-2-szer a terráriumot. Naponta etessük őket. Minden apró rovart, muslincát, legyet, lepkét, pókot, hernyót elfogyasztanak.
származási helye: Dél-Amerika
hossza: 6–8 cm
életkor: 20–25 év!!!